Brúsený betón ako moderná podlaha

brúsený betón
Záber na vybrúsenú a vyleštenú betónovu podlahu v obchode. (USA)

V posledných rokoch sa brúsený betón stal obľúbenou voľbou pre mnohých majiteľov domov a podnikateľov, ktorí hľadajú esteticky príťažlivú a zároveň veľmi praktickú podlahu. Vybrúsene betónové podlahy sú zatiaľ rozšírene viac vo svete ako u nás. Stačí si pozrieť novší film alebo seriál z USA a môžete uvidieť brúsenú betónovú podlahu na každom zábere z väčšieho obchodného reťazca.

Aj Kanada je spolu s USA betónová veľmoc, kde je väčšina ciest, parkovísk, garáží a prístupových ciest k rodinným domom betonových. Tak isto aj v obchodných reťazcoch nájdete betónové povrchy, zväčša vybrúsené, lesklé. Aby udržali podlahy v dobrom stave po dlhých rokoch používania, najekologickejšia možnosť a v podstate aj najlacnejšia varianta bola tieto podlahy vybrúsiť.

Takto upravený povrch betónu je veľmi tvrdý, neprašný vďaka použitiu vytvrdzovačov v procese brúsenia a odolný voči oderu, pretože je hladký. To prináša výhody aj pri údržbe, pri ktorej nie je potrebné používať silné chemické prostriedky, ktoré bývajú problém pre životné prostredie. Pre tieto jedinečné vlastnosti a výhody sa brúsený betón pomaly dostáva do povedomia aj v našich končinách.

Čo je brúsený betón?

Brúsený betón je v podstate bežný betón, ktorý prešiel procesom brúsenia. Tento proces zahŕňa použitie podlahovej brúsky, ktorá postupne zušľachťuje povrch betónu na požadovanú hladkosť a lesk. Výsledkom je podlaha s hladkým, lesklým povrchom, ktorá môže imitovať vzhľad drahších materiálov, ako je žula alebo mramor.

Brúsený betón, vybrúsený betón,

Ak sa vám páči terrazzo, je možné sa postupným zbrusovaním v rádoch milimetrov dostať ku kamenivu v betóne, ktoré je v prípade dunajského štrku okrúhle a farebné.

Neznamená to ale, že kamenivo musí byť vždy viditeľné. Pri začatí brúsenia jemnejšími nástrojmi sa zbrúsi povrch len jemne a následné leštenie vytvorí relatívne jednoliaty povrch. Ten však veľmi záleží na použitom betóne. Väčšine zákazníkov sa ale páči “industriálny štýl”, ktorý vybrúsený a vyleštený povrch betónu ponúka.

Prečo si vybrať brúsený betón?

Trvanlivosť a odolnosť: Brúsený betón je vysoko odolný voči opotrebeniu, čo ho robí ideálnym pre miesta s vysokou premávkou. Oproti iným materiálom je menej náchylný na poškrabanie a poškodenie.

Jednoduchá údržba: Podlahy z brúseného betónu sú jednoduché na údržbu. Pravidelné zametanie a utieranie je zvyčajne všetko, čo je potrebné na udržanie ich v dobrom stave. V prípade potreby je vždy možné vybrúsený betón preleštiť špeciálnymi diamantovými padmi pre obnovenie pôvodného lesku.

Estetická flexibilita: Brúsený betón môže byť farebne upravený alebo môže obsahovať rôzne vzory, čo umožňuje personalizáciu podlahy podľa individuálnych predstáv.

Ekologická voľba: Využívaním existujúceho betónového podkladu sa znižuje potreba ďalších stavebných materiálov, čím sa znižuje ekologická stopa.

Proces brúsenia betónu

Proces brúsenia betónu je podstatný pre dosiahnutie požadovaného výsledku. Začína sa hrubým brúsením, ktoré odstráni všetky nesúdržné časti a vyrovná povrch. Potom nasleduje postupné brúsenie pomocou jemnejších brúsnych nástrojov, ktoré podlahe dodávajú konečný lesk a hladkosť. Na záver sa často aplikuje impregnácia, ktorá chráni podlahu a zvyšuje jej životnosť.

Brúsený betón je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú trvanlivú, esteticky príťažlivú a ľahko udržiavateľnú podlahu. S možnosťami prispôsobenia a nízkou údržbou, brúsený betón poskytuje funkčné a štýlové podlahové riešenie pre akýkoľvek priestor.

Comments are closed